AKO RUŽOMBERSKÍ DÔCHODCOVIA PRAHU SPOZNÁVALI

Cestovanie spojené s spoznávaním patrí medzi obľúbené koníčky našich členov a tak keď sme prišli s ponukou od CK Piešťany  na poznávací zájazd od Prahy, ani sme poriadne nestihli otvoriť zošit na prihlasovanie a bolo plno, pod čiarou ostalo záujemcov skoro na druhý autobus.

V pondelok 26. novembra ráno o 6:00 nás na stanici pri vláčiku čakal luxusný autobus BIS BUS s príjemným šoférom, všetci prišli načas, takže sme mohli vyštartovať.Čakal nás dlhá cesta, ktorá však prebiehala príjemne, s krátkymi potrebnými prestávkami. Na prvej, v Trenčíne, sme si “pribalili” našu milú sprievodkyňu Zuzku, to sme ešte netušili, aká studnica vedomostí to je :). Na druhej sme si uľavili a na  tretej sme doplnili energiu polievočkou, kávičkou, či hryzom z vlastných zásob.

Praha nás privítala v plnej svojej kráse, len trošku mrazivo a veterno. Nám to však nebránilo vydať sa hneď na prvú obhliadku. Autobus sme odstavili pred mohutným Kongresovým centrom , odkiaľ sme mali krásny pohľad na veľkú časť Prahy, Zuzka nás oboznámila s niektorými objektami, ktoré sme mali v dohľade: Nuselský most, ktorý okrem technickej zaujímavosti (tubus s dráhou metra) je známy aj ako “most samovrahov”, Žižkovskú televíznu vežu s “miminkami”, Hradčany a množstvo ďalších 🙂

Popri KC sme pokračovali na Vyšehrad, obdivovali zručnosť a umelecký cit našich predkov, pokochali sa širokými výhľadmi na krásnu Prahu a na Vyšehradskom cintoríne vzdali hold osobnostiam našich spoločných dejín.

Po prehliadke Vyšehradu nás naši sprievodcovia odprevadili do hotela Krystal, kde sme si na chvíľu zložili kosti v útulných a čistučkých izbách, nasýtili hladné krky a o 20:00 vyrazili na večernú prehliadku Prahy. Autobus nás vyložil na hlavním nádraží, odkiaľ sme sa prešli po Václaváku, k Prašnej bráne a na Staromestské námestie.

Odtiaľ sme si “odbehli” ku Karolovmu mostu a späť k autobusu na hlavnej stanici. No nebola to obyčajná prechádzka, naša sprievodkyňa Zuzka, mala skoro pri každom významnejšom dome, profesionálny výklad, prešpikovaný historickými pikoškami a tak dostali poriadne zabrať nielen naše nohy ale aj hlavy :). 

Niečo po 22.hod. priviezol náš luxusný Bis Bus do hotela 47 vyšťavených seniorov, ktorí dostali pokyny na relaxačné cvičenia, aby ráno plní síl mohli vyštartovať na ďalšiu, ešte náročnejšiu exkurziu stovežatou Prahou.

Viac FOTO z pondelka TU

Utorkové ráno nebolo o nič milosrdnejšie ako to včerajšie, pred nami celodenná túra a tak výdatné raňajky nás mali nabiť energiou, ktorá niektorým nakoniec vydržala až do večere :). Ale poďme pekne poporiadku. O deviatej ráno sedel každý na svojom sedadle v autobuse, pripravený drať topánky na mačacích hlavách, ktorými je dláždená väčšina pražských uličiek. Začínali sme na Loretánskom námestí s udržiavanými barokovými stavbami a samozrejme s tou najvýznamnejšou Loretou, jej zvonkohrou, klenotnicou, svätou chyžkou Panny Márie…

Nasledoval peší presun ku Pražskému hradu. Pred hradom sme si opäť vypočuli množstvo zaujímavých informácií od našej Zuzanky a mohli sme sa vnoriť do tajomstiev Chrámu sv. Víta, Starého kráľovskýého paláca, Baziliky sv Juraja, prejsť sa Zlatou uličkou, ohriať sa horúcim punčom, či vareným vínkom.

Po dvojhodinovej túlačke hradom, sme sadli na električku a odviezli sme sa na Malostranské námestie, odkiaľ sme sa po Karlovom moste prešli na Staromestského námestie. Tí šťastnejší sa potešili zrekonštruovaným orlojom a my smoliari (meškali sme len 3 minúty 🙂 ) sme sa museli uspokojiť len pohľadom na vynovenú fasádu Pražského orloja.

Cestou späť sme si stihli kúpiť aspoň pár magnetiek, sadnúť na rýchlu šálku kávy aby sme o pl šiestej sadli opäť na električku a zviezli sa k Národnému divadlu, odkiaľ sme sa pešky presunuli na večeru do hádam najznámejšej reštaurácie U Fleků. V Rytierskej sále nás čakali prestreté stoly a len čo sme zasadli, začali nám fešní čašníci znášať české fajnotky, nechýbala Becherovka, typická bramboračka, knedlo-vepřo-zelo a samozrejme pohár poctivého českého piva a skoro som zabudla, harmonikár, ktorý nám vyhrával staré známe české a pár slovenských pesničiek, nuž a my sme sa samozrejme pridali zvučným spevom :).   Celodenný utorkový zaberák sme ukončili v hoteli okolo deviatej.

Viac FOTO z utorka TU

Streda, posledný deň pobytu začala opäť výdatnými raňajkami, vyprataním izieb a presunom na Strahov, odkiaľ sme sa prešli na Petřín, poslednú zastávku na našom pražskom putovaní. Prechádzajúc popri ošarpanom strahovskom štadióne nás premohla nostalgia a zaspomínali sme si  na časy spartakiád či už ako cvičenci alebo ako cvičitelia.

Petřínska rozhľadňa alebo aj pražská Eiffelovka má tiež bohatú a zaujímavú históriu. Zaujímavá je aj história samotného kopca Petřín, ktorý dostal meno podľa množstva skál (petra je po latinsky skala), od nepamäti sa tu lámal kameň — opuka — z ktorého je v Prahe postavené množstvo stavieb. 

  • Po Peříne sa môžete prechádzať hodiny a možno vás to unaví, no určite neomrzí. Je tam množstvo historicky zaujímavých architektonických objektov, no očarí vás aj samotná príroda. Výstup na rozhľadňu je možný dvoma spôsobmi, výťahom alebo pešo po 300 schodoch hore aj dolu, námaha stojí zato, najmä ak je dobrá viditeľnosť. Niektorí z nás stihli nazrieť do Zrkalového bludiska, kde sme zažili kopec smiechu z našich zdeformovaných postavičiek, dať si šálku horúcej káv, či chladného piva.Viac FOTO zo stredy TU
  • Viac FOTO z pondelka TU
  • Viac FOTO z utorka TU

Už sme doma, plní dojmov a spomienok. Ďakujeme za podporu mestu Ružomberok a OZ Ružomberčan.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.